Téma:
A témához csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá.
Kattintson ide a belépéshez! Regisztrálni itt lehet.
A Fidelio.hu fórumszabályzata itt olvasható
Új hozzászólás   Új téma


  1. 41 13:39 2006.05.15
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Érdekesnek találtam, hogy mikor Znaidert kisértük, a hegedüjét nem a bal vállán tartotta, hanem majdnem 90° -ben a testéhez.(Úgy értem, hogy a fejét sem teszi nagyon balra) Ue. Kavakosznál még szembetünöbb: szinte a hasán tartja a hegedüt, mint egy düvös cigány, persze a hegedü nála csaknem vízszintes. (Ez relatív új dolog nála)

  2. 40 15:56 2006.02.17
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Kár, hogy több topicot nem találtál a hirdetésednek. Így csak négyben van benne.

  3. 39 15:56 2006.02.17
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    ja, nem. Csak 5.

  4. 38 14:42 2006.02.17
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Kedves Hegedűsök !
    Elnézést, hogy erre a fórumra írom ezt, de abban reménykedem, hogy itt megtalálom amit, akit (hegedűs fiatalembert) keresek.
    Én zongorista vagyok, és keresek egy hegedűst aki szeretne eljönni hajóra dolgozni. Nagyrészt klasszikus (populáris klasszikus) és szalonzenét kellene duóban játszani. Klasszikus zenei képzettségű zongorista vagyok 96' ban kerütem ki a Zeneakadémiáról. Azóta ezt csinálom. (vagyis a hajózást, mert arany élet, amikor már van repertoire-ja az embernek akkor "könnyű" munka, jó pénz. (6 hónap után haza tudsz hozni kb 9000 Eurót, ha nem költekezel) + sokfelé elutazol a világban ha ez is szempont Valakinek. Az aktuális út Március vége-Április elejétől lenne 6 hónap szerződéssel.
    Ha valakit érdekel, vagy ismertek valakit akit érdekelne, kérlek írjatok egy e-mailt a pianoman@freemail.hu címre.
    ------------Nagyon sűrgős lenne.-----------
    Vasármap este febr. 19.-én kellene játszani az Impresszáriónak.
    (nem nagy dolog, minden „le van zsírozva”, csak „pofavizit” lesz.)
    Amit kérek a kedves Kollégától, hogy nyitott legyen arra hogy egy kicsit "könnyedebb" zenével is foglalkozzon, én minden segítséget megadok amit csak tudok. (próba, kotta, felvétel stb...) Hosszú évek óta ezt csinálom szólóban, duóban, trióban egyaránt, tehát tudom hogy mi kell egy hajóra. Nekem egy képzett DE jóindulatú, nyitott kollégára van szükségem aki hajlandó "egy másik szakmát" is elsajátítani a pénzkeresés érdekében.
    Azért kell nekem klasszikus hegedűs mert minden héten egyszer koncertet kell adni a hajó nagytermében (40 perc kb 1500 ember előtt) ez a „komolyabb klasszikus” része a dolognak, viszont a többi napon, napi 3-4 órában szalonzenét, és könnyebb műfajokat kell játszani.
    Tehát a klasszikus miatt "veszek meg" minket, viszont akkor kirúgnak ha más nem megy.
    Evvel kapcsolatban minden más infóval állok készséggel a rendelkezésre.
    Köszönettel:
    pianoman@freemail.hu FELHÍVLAK

  5. 37 13:01 2006.02.13
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Kedves hegedűsök!

    Nagyon örülök hogy egyre több hozzászólás érkezik a hegedű-metodika topikhoz, már csak azért is, mert nem sokkal azután, miután megnyitottam, haldoklott. Kedves Kristóf, külön kösz, hogy csatlakoztál a Fidelio-chathez és hozzászóltál ehhez a topikhoz is! :-)

    A 36-ra nekem kicsit nehezebb válaszolni, mivel még tanulok (pár évre szükség van még a diplomáig). Annyi biztos, hogy sajnos egyre több metodikai aspektust kérdőjelezek meg gyakorlásaim során, ergo "nem vagyok biztos benne", hogy a legjobb tanítási metódus kísérleti alanya lehettem kicsi koromban (nem tanárokra gondolok, hanem már berögzött, állítólagosan bevált módszerekre). Részletekre most nem térnék ki, mert mindent meg lehet cáfolni, ha nagyon akarjuk, lévén, hogy másnak pl. éppen hogy megfelel x módszer. Stb. stb... Kristóf első kérdésére válaszolva annyi biztos, hogy szerintem manapság (mivel pl. Auer idejében nem élhettem, nem tudom személyesen mi volt 100 éve – tudom, a könyvek, de az megint más úgy, szóval...) a hegedűtanárok nyitottabbak (ebbe mindent vele gondolok). Hogy mennyire mondható teljesenek? Hú, ezt nemtom... :-)

    Egy kicsit más téma. Szükségem volna nyári hegedű-mesterkurzusokra (a Szabadi-féle és a Pauk nekem időben sajnos ütközik), de kizárólag Magyarországon. Tanár, időpont, helyszín (és ha előre meg kell határozni: repertoár) érdekelne első sorban. Ezt a kérdést végül is akármelyik hegedűs topikhoz írhattam volna (inkább ide írtam, ezt én nyitottam.)

  6. 36 00:33 2006.02.13
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Mit gondoltok a mai hegedûoktatásról? Mennyire mondható teljesnek metodikai szempontból? Mennyire magabiztos manapság egy növendék vagy frissen diplomázott hegedûs metodikai vagy pl. gyakorlás-technikai kérdésekben? Még sok hasonló kérdést fel lehetne tenni... Kinek mik a tapasztalatai?

  7. 35 21:12 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    [26] Nagyon szívesen kedves BK, de ez nem azt jelenti, hogy én az ösztönös hegedülést részesítem elönyben, ez csak egy reagálás volt a [15]-re. Van aki megmarad ösztönösen is a csúcson, és van aki a tudatos gyakorlás (vagyis azt hiszi, hogy az) ellenére romlik. De sokan nem hajlandóak észrevenni (csak máson). A felvételeid alapján (amit nemrégen volt szerencsém megkapni) ítélve a Te mércéd igen magas, ehhez szivemböl gratulálok!

  8. 34 17:47 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    :))) Valahol hallottam, hogy egy művész mindig azért imádkozott a pódiumi szereplései során, hogy az adott művet a szerzőhöz méltóan tudja eljátszani. Ha mindenki erre törekedne... :)))

  9. 33 17:44 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Megállapothatunk egy olyan mondatban, hogy: "Az előadóművész a művet és a szerzőt szolgálja a közönség érdekében" ?:) Igen az előző félreérthetőre sikerült tőlem...

    Feca, nálam sincs elkülönítés, hiszen a hallást nem kapcsolom ki még akkor sem, amikor technikai dolgokon dolgozom:-)
    Most megyek próbálni:-)

  10. 32 17:41 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Húú.

    Mondjuk a mű?:)

  11. 31 17:40 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Akkor mi a cél? :))

  12. 30 17:36 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Ha egy művész valóban alkot, akkor ad is a közönségnek.
    Nem a közönség a cél, akkor ugyanúgy elk.rvulnánk, mint ahogy némelyek.

  13. 29 17:32 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    "Egy igazi művész sosem a közönségnek alkot" --> Ezt a mondatot félre is lehet értelmezni. Tudom, hogy ez a közönségi kritikáról szól, de szerintem egy művésznek adnia kell a közönségnek.

    Pauk György is ezt tanította egy mesterkurzuson, hogy "előbb legyen meg az eszköz, amivel dolgozni akarunk". Ezek szerint csak én vagyok ekkora marha, hogy a zenével próbálom keresni a technikai eszközöket. Szerintem az igazi technika, a zene. Klasszikus példa erre, hogy a zongorán egy hangot az autószerelő is le tud ütni, de kettőt már nem. Két hang megszólaltatása is tecnika és egyben zene is.
    Természetesen fontos, hogy "előbb legyen meg az eszköz, amivel dolgozni akarunk", de nekem sosem sikerült elkülönítenem a zenétől a szakmai tudást. Nem tudok úgy gyakorolni, hogy kikapcsoljam magamat belülről és csak az alapokra figyeljek. Nekem fontos, hogy legyenek saját képi élményeim az adott zenével kapcsolatban. Szerintem ettől egyéni egy zenész és nem a futószalagon egy a sok közül.

  14. 28 16:35 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Tudom, tudom. Egy igazi művész sosem a közönségnek alkot, viszont remélhetőleg ezzel együtt is tetszeni fog:-)

  15. 27 15:42 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Nem csak a közönség, főleg a zene kívánja meg...

    Kivételek mindig vannak. Erősíti a szabályt.

  16. 26 15:40 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Köszönöm a magas labdát, muzsikus! Zseniális zenészek mindig is lesznek, de a többség tanulni fog. Sőt, ha valaki jó megfigyelő (vagy jó "hallgató") sok mindent tanulhat mások zenéjéből. Vagy te úgy gondolod, hogy be kéne zárni a zeneiskolákat, egyetemeket mert Grapelli zseniális autodidakta volt? Vicces álláspont. Igen is fontos az intuició, az ösztön, de a mai közönség megkívánja mind a technikai, mind a zenei felkészültséget.

  17. 25 15:31 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Ossy Renardyt (Reis Oskar) és Stephane Grapellit senki sem tanította hegedülni..... és Huberman és Szigeti is csak két évig élvezték a rendszeres hegedüoktatást.

  18. 24 12:44 2006.02.10
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Félix/Kapás vitába nem kívánok beszállni:-) Ugyan nem vagyok hivatalosan tanár, ahhoz viszonylag sokat tanítottam, hogy legyen véleményem a témáról. (Mellesleg engem is tanítottak eleget, és abból is le lehet vonni a konzekvenciát;-))
    Nos a zenélés, a hegedülés érmének két oldala van. Az egyik a hangszeres tudás, a másik a zenei felfogás. Egyik sem sokat ér a másik nélkül. Gondolom ebben nincs vita. Én a magam részéről azt tapasztalom, hogy az igazán használható hegedű-metodika hiánycikk manapság és kevés olyan tanárt ismerek (nem csak itthon), aki bármilyen próblémára megfelelő metódust kínál fel. Éppen ezért én a metodikát a mai hegedűsvilágban, hegedűtanításban nagyobb súlyban vetném be, mint a kissé megfoghatatlan muzikális tanácsokat. Emellett egy bizonyos hangszeres tudás megléte óhatatlanul felveti annak igényét, hogy az izlés, a stílus, a frazeálás irányában is fejlődés mutatkozzon. Így talán azt mondanám, hogy előbb legyen meg az ezköz, amivel dolgozni akarunk és aztán keressük azokat a mestereket, zenei egyéniségeket (Rados, Wágner Rita, Szokolay, stb.), akik hangszertől függetlenül tudnak olyan zenei tanácsokat, utmutatást adni, amelyek a mű igaz arcához vezethetnek el bennünket. Legalábbis én ezt tenném:-)

  19. 23 22:52 2006.02.07
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    :-)

  20. 22 22:08 2006.02.07
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    Az jo, hogy elkezdesz vitatkozni a velemenyemmel, de azert vitaba nem szallsz. A legnagyobbakat egybkent az un. klasszikus zenesz hegedüsökre ertettem. Egyebkent Te tudsz ugy improvizalni, mint Felix? Es ha ö nem tud beszelni, az miert olyan nagy baj? Perlman meg tolokocsis. Ez levon valamit a hegedülese ertekeböl? De nem akarlak meggyözni, mert ugyebar nem szallsz vitaba. Nem is kell!

Kiemelt cikkeink

Sötét idők

A kínai közelmúlt egy még mindig elhallgatott időszakáról, az 1959 és 1961 közti éhínségről huszonévesek készítettek megrázó előadást. KRITIKA

Eltemették Seregi Lászlót

A Kossuth-díjas művésztől a családja, balettművészek, énekesek, színészek búcsúztak az Opera előcsarnokában és a Farkasréti temetőben.FOTÓRIPORTTAL

Edward Perez és barátai a BJC-ben

Pannonica mindig felnézett Thelonius Monkra

A fiatal New York-i jazz-generáció kiemelkedő bőgőse Oláh Tzumo Árpáddal és Csízi Lászlóval lép fel.

Köteles Géza: "Puccini tökéletes zeneszerző"

Az Operaház idei évadában még négy alkalommal tűzik műsorra a Toscát. A darabról Köteles Géza korrepetitor-karmesterrel beszélgettünk. INTERJÚ

Komlós Péter: "A legfontosabb a műismeret volt"

Hamarosan elkezdődik a Végh Sándor Nemzetközi Vonósnégyes Verseny. Az előzsűri munkájáról kérdeztük a Bartók Vonósnégyes primáriusát. INTERJÚ

Papíron már össze is olvadt?

Az MNG és a Szépművészeti Múzeum a tervek szerint hamarosan összeolvad - utánanéztünk, mi a helyzet a július elsejére ígért lépéssel.

És mégis megszólal a pálca

Ugrin Gábor

Az idén 70. születésnapját ünneplő Medveczky Ádám és Simon Erika írónő beszélgetéséből a Kairosz Kiadó jelentetett meg könyvet.

Új keretek között folytatja a Fidelio

könyv

A Fidelio Média Kft. és kiadványai a Libri Csoport új médiacége, a Zsoldos Dávid által vezetett Libri Média részeként működnek tovább.

Programkereső

MIT HOL
 -TÓL   -IG