Liszt Ferenc utolsó napjai

Ismerje meg a zeneszerző utolsó napjait növendéke, Lina Schmalhausen kiadatlan naplója alapján!

Liszt Ferenc utolsó napjai

"Bárcsak ne itt érne a halál!" - Miután Bayreuthban ágynak dőlt, Liszt Ferenc ezt a kétségbeesett óhajt ismételgette, s érezte, mi vár rá. Utolsó napjait egy bérelt szobában kellett végigszenvednie, szemközt a Wahnfrieddel, lánya, Cosima és néhai veje, Richard Wagner házával. Hozzá nem értő orvosok vették körül, Cosima pedig jóformán ügyet sem vetett kínlódására - Lina Schmalhausen, a bennfentes szemtanú leírása szerint Liszt haláltusáját közöny és méltánytalanságok tették még fájdalmasabbá. Schmalhausen Liszt növendéke, ápolója és bensőséges segítőtársa volt, s naplójában nagy érzékletességgel beszélte el mesterének betegségét és halálát. Alan Walker közreadásában most először olvasható teljes egészében e megdöbbentő beszámoló 1886 végzetes nyaráról.

Walker, akinek háromkötetes Liszt-életrajzával a Time értékelése szerint más "aligha vetekedhet", leszögezi: "Akit egy kicsit is érdekel Liszt Ferenc élete és életműve, azt mélyen meg fogja rendíteni Schmalhausen beszámolója a mester végnapjairól." Mivel leplezetlenül ír az ellenséges közegről, az orvosi műhibákról és a család közönyéről, a napló korabeli közzététele szóba sem jöhetett. A huszonkét éves Schmalhausent a zeneszerző barátainak és bizalmasainak körében egyébként is sokan gyanakvással figyelték, s így az életrajzok zöme megszépítve, igen pontatlanul számolt be Liszt haláláról.

A nyolcvanegy oldalas kézírásos naplót - melyből részletet a Fidelio is közölt - Alan Walker bőséges jegyzetanyagával és bevezetőjével, korabeli illusztrációkkal ellátva adjuk közre. A Prológus fontos háttérinformációkat nyújt Liszt Ferencről és Lina Schmalhausen naplójáról, míg az Epilógus a temetés részleteit, illetve a Liszt földi maradványait illető visszásságokat foglalja össze.

Alan Walker a zenetudomány professor emeritusa (McMaster Egyetem, Kanada), számos könyv szerzője - ezek közül kiemelendő a háromkötetes, mindmáig legalaposabb Liszt-életrajz, mely magyarul is olvasható. A szerző elnyerte az angol Királyi Filharmóniai Társaság díját, 1995-ben pedig a nagyszabású Liszt életrajz elismeréseként a magyar köztársasági elnök Pro Cultura Hungarica emlékéremmel tüntette ki. A Park Kiadó által megjelentetett napló magyar kiadásának fordítója Fejérvári Boldizsár, szaklektora a Liszt Ferenc Emlékmúzeum igazgatója, Eckhardt Mária.

Kérdésünk: Ki a főszereplője az idén decemberben bemutatandó, Liszt Ferenc utolsó napjait feldolgozó Utolsó rapszódia című filmnek?

A helyesen válaszolók közül öten lehetnek tulajdonosai a Liszt Ferenc utolsó napjai című kötetnek.

A játékban való részvétel lezárult!

Böngésszen kulcsszavak segítségével!

A témához csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá. Kattintson ide a belépéshez! Regisztrálni itt tud.
  1. 1 16:27 2011.12.05
    -
     
    a hozzászólást még senki nem értékelte

    A helyes válasz: Jordán Tamás.

    Nyerteseink: kg191, sanyiapu51, LBandi, alomkep, Frici.

    Gratulálunk!

Tovább a témához tartozó fórum oldalra.

Programkereső

MIT HOL
 -TÓL   -IG 

A címoldalról ajánljuk

Eltemették Seregi Lászlót

A Kossuth-díjas művésztől a családja, balettművészek, énekesek, színészek búcsúztak az Opera előcsarnokában és a Farkasréti temetőben.FOTÓRIPORTTAL

Esterházy hadtörténet

Újrarendezték az Esterházy-család Európa egyik leggazdagabb magántulajdonban lévő fegyvertárát, melyből kiállítás nyílt Fraknó várában.

Táncosokat castingolt Alföldi

A Nemzeti Színház igazgatója a Szegedi Szabadtéri Játékok Mágnás Miskájához keresett táncosokat.

Szűz kéz

A Budapesti Wagner-napokon június 3-án és 19-én a Müpában látható a Tannhäuser. A darab rendezőjével, Matthias Oldaggal beszélgettünk. INTERJÚ

A tűzről pattant énekesnő gyógyít is

Pannonica mindig felnézett Thelonius Monkra

Színvonalas és társadalmilag elkötelezett világzenét játszik a Rupa and the April Fishes, akik május 31-én érkeznek a Müpába. MAGAZIN

Programok kicsiknek és nagyoknak a gyereknapi hétvégére

Ugrin Gábor

Játékkiállítás, rajzfilmek, artisták, nassolás, Varázshegy és százéves villamosok - csak néhány a gyereknapi hétvége programjaiból.

Érdi Tamás: "Ezekért a pillanatokért érdemes élni"

Nemrég tért haza a Prima Primissima-díjas zongoraművész svájci turnéjáról, ahol többek között Chopin és Liszt műveit szólaltatta meg. INTERJÚ

Sötét idők

A kínai közelmúlt egy még mindig elhallgatott időszakáról, az 1959 és 1961 közti éhínségről huszonévesek készítettek megrázó előadást. KRITIKA

Jim Hall & Pet Metheny

Az 1999-es lemez magyar vonatkozása, hogy az egyik dal Zoller Attila gitárművésznek állít emléket.  Tovább...

ár: 3 600 Ft

Miklósa Erika: Másképp

Eredeti ár: 3 900 Ft

Akciós ár: 2 900 Ft

Liszt: Szt. Szaniszló oratórium, Requiem

Eredeti ár: 3 900 Ft

Akciós ár: 2 900 Ft

Liszt Ferenc élete (8 DVD)

Eredeti ár: 5 000 Ft

Akciós ár: 4 500 Ft

Four Bones Quartet: Crossroads

Eredeti ár: 2 900 Ft

Akciós ár: 1 900 Ft