A British Library feltúrta a legeldugottabb zugait, hogy megmutassa legfurcsább kincseit: varázsfőzetek receptjeit, sellőmúmiát vagy Flamel Miklós sírkövét. A Harry Potter sorozat rajongói
egyszerre pillanthatnak be a regények készítésének folyamatába és szembesülhetnek vele, hogy a regények varázslényeinek, kódexeinek és főzeteinek van valós alapja is.
A Harry Potter: A mágia története című kiállítás 2017 végén nyílt meg a British Library-ban, az intézmény az első Harry Potter-könyv megjelenésének 20. évfordulóját köszöntötte. Az azóta már New York-ban és Japánban is szereplő tárlaton jól megférnek egymás mellett a mágiával foglalkozó középkori kéziratok és J. K. Rowling vázlatai.
További képekért kattints a fotóra
Bájitaltan vagy a Jóslástan érdekel? A könyvtár tárlatán a látogatók bepillanthattak a XVI. századi Ripley-tekercsbe, amely a bölcsek kövének elkészítéséhez nyújt útmutatót. Megnézhették, hogy ábrázolták a középkori csillagászok a Siriust, és hogyan képzelték el az unikornisokat, sárkányokat és a főnixet. Emellett első alkalommal állították ki a szerző, J. K. Rowling és Jim Kay illusztrátor eredeti vázlatait és rajzai.

Flamel Miklós, a híres alkimista sírköve. A sírban, melyet jelölt nem volt test... (Fotó/Forrás: British Library)
Julian Harrison vezető kurátor a The Guardiannak elárulta, hogy a Flamel Miklós sírköveként feltüntetett tömböt az 1418-ban elhunyt alkimista - a gyanú szerint varázslatokat is végző - történelmi alak emlékére állították. Amikor azonban évszázadokkal később felnyitották a sírját, abban nyoma sem volt holttestnek. A sírkő a párizsi Musée de Cluny-ból érkezett - miután újra felfedezték, mert a 19. században egy párizsi zöldséges vágódeszkának használta.
Olyan szokatlan dolgok is felbukkantak az anyagban, mint egy sellő múmiája Japánból, amelyről kiderült, hogy egy majom és egy hal testrészeinek kombinálásából készítették több száz éve.
Ha valakinek nem volt alkalma megnézni, ne bánkódjon: online is bejárható a tárlat.
Hagrid rajongói például ide kukkantsanak be! A Legendás lények gondozása teremben lehet körbenézni és ebben a témakörben mutatnak néhány érdekes feljegyzést és képet. Megnézhetjük az első hippogriff ábrázolást, szokatlan sellőket, belepillanthatunk egy sárkányok osztályozásával foglalkozó tudós feljegyzésibe és kiderül, honnan kapta nevét Dumbledore házikedvence, a griffmadár.
További képekért kattints a fotóra
A tárlat óriási siker volt, 2017 októbere és 2018 februárja között 170 ezren tekintették meg, közülük
30 ezren már a nyitás előtt megváltották jegyüket.
A szokatlan és a könyvtár profiljából kissé kimozgó tárlat célja az volt, hogy új közönséghez jussanak el, ami meg is valósult: az érkezők 66 százaléka még soha nem járt korábban a könyvtárban. De soha ilyen nagy számban nem érkeztek még családok és iskolás csoportok sem.
Ami az online anyagba nem fért már bele, azt megmutatjuk galériánkban, legyen szó egy valódi bezoárról, vagy egy Büdi Nelly nevű boszorkány kristálygömbjéről...