A világ egyik legvékonyabb órája is feltűnik a BÁV árverésén

2019.10.14. 12:50
Egy ismeretlen órásmester 18. század végi függőórájára is licitálhatunk a BÁV október 21-ei óraárverésén a MOM Kulturális Központban. Az árverésen a legnagyobb presztízsű márkák mérnöki csúcsteljesítményei vonulnak fel, a katalógus online böngészhető.

A 180 tételt felsorakoztató kollekcióban megtaláljuk az iraki légierő hivatalos órája mellett Maradona kedvenc Hublot Bing Bangjét, de a búvárok és a hollywoodi sztárok társát, a Panerai Luminort is. Licitálhatunk a Jaeger-LeCoultre örökmozgó Atmos asztali órájára, és nem utolsó sorban egy 200 éves, de máig a világ egyik legvékonyabb függőórájára is. Ha ez nem lenne elég, megszerezhetjük az amerikai elnökök karóráját, és válogathatunk a legnagyobb divatházak ékszerórái között is.

BOR_1901_2005053-123057.jpg

a BÁV óraárverésének egy darabja (Fotó/Forrás: BÁV)

Órák a felhők fölött

Az októberi aukció egyik legnagyobb dobása egy ikonikus Rolex GMT-Master II karóra lesz. Az 1955-ben bemutatott eredeti modell pilótáknak készült, ez volt a PanAm légitársaság hivatalos időmérője is, de idővel a világutazók kedvenc karórájává vált.  A máig családi kézben lévő svájci óramanufaktúra modelljei rövid és hosszútávon is jó befektetésnek számítanak, az ikonikus modell 1,3 millió forintról indul az aukción.

A Breitling Navitimer karóráit gyakorlatilag fedélzeti számítógépként használták az amerikai légierő pilótái már az első világháborúban is. Minden bizonnyal ezért rendelt a 80-as években az iraki légierő is éppen ebből a modellből, ráadásul a szokásos analóg kijelzőt megfejelve, az ebben az évtizedben újításnak számító kvarc kijelzővel. A jelzett, gyűjtői darab 240 ezer forintos kikiáltási árával biztos, hogy nagy licitharcra számíthat.

Navigáció a vízen és a víz alatt

A hajózás szerelmeseit a már a 19. században is tengerészeti kronométereket készítő Ulysee Nardin Chronométre Marine órája hozhatja lázba, amelyet a cég 150. évfordulójára terveztek. A manufaktúra óráit 50 ország tengerészeténél használták, a limitált kiadású darab 450 ezer forintról indul majd.

Aki pedig inkább a víz alatt tölti a szabadidejét, a Panerai Luminor 300 méterig vízálló órájára licitálhat 460 ezer forinttól. Az eredetileg professzionális búvárórákat készítő olasz családi manufaktúra mára már a hollywoodi sztárok kedvenc luxusmárkájává vált.

ScreenShot2019-10-14at123254-123835.png

a BÁV óraárverésének darabjai (Fotó/Forrás: BÁV)

Extrém és kevésbé extrém „földi” sportok

A svájci Revue Thommen óramanufaktúrától érkezik az árverés másik mérnöki csúcsteljesítménye, az Altiland. A különleges karóra felnyitható számlapja alatt egy mechanikus magasságmérő található, a tokba ezen felül egy iránytűt is be lehet helyezni, így az tájolóként is használható. A 3in1 órára 250 ezer forinttól lehet licitálni.

Az aukció legdrágább tétele a futballhoz kötődik. Megszámolni is nehéz, hogy hány világhírű futballista kedvence a Hublot Bing Bangje. Ha Pelé, Messi, Ronaldo vagy a rögtön két Hublotot viselő Maradona után mi is hasonló karórára vágyunk, akkor 4,7 millió forinttól licitálhatunk rá az októberi árverésen.

Az óragyártók technikai bravúrjai

BOR_1901_7075303_fix-123057.jpg

A Revue Thomment nem a navigáció, hanem egy egyszerűbbnek tűnő, de mégis sokáig kivitelezhetetlen komplikáció, az ébresztő tette az elnökök óragyártójává. A Cricket, azaz a tücsök első modelljét Harry Truman kapta ajándékba, aki szinte minden nyilvános szereplésekor viselte. Az elnökök elsőszámú kiegészítője akár 340 ezer forintért ciripelhet reggelente.

Az óragyártó cégek mindig is előszeretettel versenyeztek, hogy minél kisebb vagy minél több komplikációt tartalmazó órákat készítsenek. Az árverés legrégebbi és egyben legvirtuózabb darabját egy ismeretlen órásmester készítette a 18. század végén. A 29 mm átmérőjű női függőóra dupla tokjával és üveggel fedett aprócska számlapjával együtt 2,7 mm, a benne rejlő, szerkezet pedig 1,8 mm vastagságú, ezzel a világ egyik legvékonyabb órája.  A 18. század végén készült arany függőóra, kecses véseteivel és most is működő, kulccsal felhúzható szerkezetével 240 ezer forintról indul az árverésen.

A Jaeger-LeCoultre nevéhez fűződik az Atmos asztali óra is, amely klóretil gázzal töltött tartályának és a benne található membránnak és spirálrugónak köszönhetően a hőmérséklet változásával képes járástartalékot képezni, azaz emberi beavatkozás nélkül önjáró, örökmozgó. Az előző árverésen több mint hatszoros áron, 1,9 millió forintért kelt el egy mérnöki csodának számító Atmos, idén azonban tovább emelkedik a tét: egy egyedi gyűjtői darabbal álltak elő a szakértők.

A design és a nők

A Bauhaus 100. évfordulójának alkalmából kerül árverésre Alain Silberstein Krono 2 karórája, amely lenyűgöző formavilágával rója le a tiszteletét a Bauhaus előtt. Silberstein óráiban egyszerre fedezhetjük fel a grafikus játékosságát és az építész ergonómiailag átgondolt tervezettségét, mindezt a legnagyobb technikai bravúrossággal kombinálva.

Évek óta hódítanak a nagyméretű, maszkulin férfi karórák, melynek egyik örömteli mellékhatásaként a néhány évtizeddel ezelőtti luxusmárkák férfi karórái ma éppen a női, avagy uniszex méretnek felelnek meg. Azokat a hölgyeket, akik inkább ékszerként tekintenek a karórára, a legnagyobb divatházak, mint a Bulgari, Cartier, Chopard mellett a nagy svájci óragyárak, mint az Omega, IWC, Patek Philippe és a Vacheron Constantin is kényeztetik. Ezek az órák jellemzően exkluzív anyaghasználatukkal és kivitelezésükkel, illetve a gyémánt minden árnyalatának felhasználásával veszik fel a versenyt a „hagyományos” ékszerekkel.

ScreenShot2019-10-14at123158-123835.png

Az árverést 2019. október 21-én 18 órakor a MOM Kulturális Központban rendezik meg. Az aukciós kiállítás alatt az órákat a BÁV Aukciósházban (1053 Budapest, Bécsi utca 1.) próbálhatják fel október 12-20. között.

További információ és katalógus ITT megtekinthető.

Fejléckép: A világ egyik legvékonyabb órája (Fotó: BÁV )

Egmont-nyitány tízezer tüntető előtt – interjú Juhász Bence karmesterrel

Október 23-án hatalmas tömeg állt ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem mellett. A Független Zeneakadémisták Szimfonikus Zenekara pedig egy olyan zeneművet vitt utcára, amellyel történelmi időket idézett: Beethoven forradalmi Egmont-nyitányát. Juhász Bence karmester beszélgetésünkben felelevenítette a különleges előadást.

Korán megkapta Kocsis áldását – Berecz Mihály a Kult50-ben

„Születésem óta a zene állandó része életemnek”, írja az 1997-es születésű Berecz Mihály rövid önéletrajzában. Valóban így van. De a zene kezdetben nem a klasszikus műfaj köntösében volt jelen az életében, hanem a népművészet révén.

Éneklő apácák a klasszikus zenei listák élén

Az egyik legnagyobb zenekiadónál jelent meg a Poor Clares of Arundel kóruslemeze, az apácák pedig rögtön az eladási listák élére törtek.

Cecilia Bartoli és Andrea Bocelli együtt énekelnek – VIDEÓ

Közös dalt adott ki Andrea Bocelli és Cecilia Bartoli. A Pianissimo klipje egy olasz villában forgott.
Jazz/World

Gyönyörű népdalok mai hangon – Megjelent a Dalinda új lemeze

Kísérletező hangzású albumot ígért a Dalinda, most megérkezett. Az a capella női énektrió lemezén természetesen népdalok szerepelnek, gyönyörű és mai feldolgozásban.

Vizuál hír

Elhunyt Sean Connery

Életének 91. esztendejében elhunyt Sir Sean Connery Oscar-díjas skót színész, James Bond egykori alakítója.
Vizuál hír

Első magyar alkotásként nyert Horvát Lili filmje Spanyolországban

A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című alkotás elnyerte a 65. Valladolidi Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, a Golden Spike-ot.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Esélytelen találkozás egy nagyvárosi mágussal

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a John Lurie-val való találkozás emlékét idézi fel.
Vizuál pályázat

Egy dolog adott, a W! – A kreativitás új hulláma egy izgalmas pályázaton keresztül

A határtalan fantáziáé a főszerep a Westend logójának tartalmi megtöltéséhez. Magyarország legnagyobb bevásárlóközpontja tavaly teljesen új, dinamikus arculattal ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját. Az új logóban található W betű konténerként funkcionál, azaz kizárólag a formája kötött, tartalma azonban szabadon változtatható, melyet most bárki megölthet a saját ötletével. A kreatív tervezőpályázatra november 15-ig várják a munkákat.
Vizuál hír

Beintett a teknős a fotósnak, díjat ért

Átadták az idei Comedy Wildlife Photography díjakat, ami immár hat éve díjazza az év legviccesebb természetfotóit. A rangos megmérettetésre ebben az évben 44 döntős kép közül választották ki a legjobbakat.