A Duna alacsony vízállása miatt egyre több, régészeti szempontból érdekes lelet (illetve lelőhely) kerül szárazra, amelynek következtében megszaporodtak a fémkeresős hobbirégészek is. A szakembereknek igencsak résen kell lennie, hogy még idejében biztosítsák egy-egy fontosabb régészeti emlék helyszínét, ahogy ez történt nemrégiben Érd közelében is, ahol a szentendrei régészek arany pénzérmékre és különleges fegyverekre bukkantak, amelyek vélhetően egy elsüllyedt hajóról származnak. (Megjegyzés: az érdi lelet esetében egy fémkeresős hobbirégész értesítette a Ferenczy Múzeum szakembereit, hogy régészeti szempontból fontos lelőhelyre bukkant, ám a hivatásos régészettel foglalkozó forrásunk elmondta, a tapasztalatlan hobbirégészek szakszerűtlen „feltárásai” súlyos károkat okozhatnak mind a régészeti leletekben, mind azok lelőhelyében.)
Magyarországon a fémkeresős régészeti tevékenységnek szigorú szabályozása van, kizárólag hatósági engedéllyel űzhető. Az online aukciós oldalakon tömegével árulnak olyan tárgyakat (például itt és itt), amelyek származásáról csak halvány sejtéseink lehetnek.

Kapcsolódó
Ezért nem kellene antik műtárgyakkal kereskedni
Soha nem voltak magasabbak a műkincspiaci árak - eközben pedig felbecsülhetetlen régiségek tűnnek el privát gyűjteményekben a licitháborúkat követően.
Tegnap az Index jelentkezett be a Facebookon élő videóval, amelyben margitszigeti „kincsvadászatra” indultak: egy bérelt fémdetektorral felszerelkezve pásztázták végig a sziget egy rövid partszakaszát, miközben Jamrik Levente, a Falanszter bloggere mesélt történelmi és régészeti érdekességeket. Azt az Index kapcsolódó cikkében is megjegyezik, hogy Magyarországon a fémkereső-műszeres kutatás hatósági engedélyhez kötött régészeti lelőhelyen és azon kívül is.
Ezt követően, szerda este adott ki közleményt a Magyar Régész Szövetség, amelyben a fémkeresős tevékenységet népszerűsítő médiamegjelenések rendkívül káros mivoltára hívják fel a figyelmet. Mint megjegyzik, az esetek arra is felhívják a figyelmet, hogy „az örökségvédelem intézményrendszerének folyamatban lévő széthullása milyen mértékben teszi védtelenné megőrzendő múltunk emlékeit.”
Közlemény az elmúlt napokban napvilágot látott, fémkeresős tevékenységet érintő médiamegjelenések kapcsán
Az Magyar Régész Szövetség (MRSZ) elnöksége megütközéssel szembesült az utóbbi időszakban elszaporodó, a fémkeresős tevékenységet népszerűsítő, azt korlátozás nélkül űzhető, szabadidős tevékenységként beállító médiamegjelenések sorával.
Rendkívül károsnak tartjuk az ilyen könnyed hangvételű tartalmakat, mivel azok – félretájékoztatva az olvasókat és nézőket – jogszabályellenes magatartásra buzdítanak. A szóban forgó cikkek és videós bejelentkezések szerzőinek minden szakmaiságot nélkülöző hozzáállása közös régészeti örökségünket is komolyan veszélyezteti. Ezek az esetek egyben arra is felhívják a figyelmet, hogy az örökségvédelem intézményrendszerének folyamatban lévő széthullása milyen mértékben teszi védtelenné megőrzendő múltunk emlékeit.
Az MRSZ elnöksége haladéktalanul megfelelő válaszlépéseket tesz az ügyben, megkeresve véleményével a különböző írott és online médiacsatornákat.
Kelt: Budapest, 2018. november 14.
A Magyar Régész Szövetség Elnöksége
Fejléckép: Egy férfi a kaliforniai Pismo Beach tengerpartot kutatja át fémdetektorral (George Rose / Getty Images Hungary)