Marjorie Ferry angol származású kabarésztár volt, akinek férje 1932-ben bízta meg az akkor Párizsban alkotó Lempickát, hogy készítsen egy portrét feleségéről.
"Lempicka olyan volt a maga idejében, mint egy Instagram-hős" - mondta Keith Gill, a Christie's munkatársa. Hozzátette:
ez az első alkalom, hogy női művész szerepel az impresszionista és kortárs alkotásokat felvonultató aukciónk katalógusának címlapján, amire nagyon büszkék vagyunk".
Tamara Łempicka 1898-ban született Varsóban Tamara Rozalia Gurwik-Górska néven előkelő és vagyonos családba. A lengyel festőnő elsősorban Franciaországban és az Egyesült Államokban dolgozott. Főleg arisztokraták és gazdagok portréit festette, de hollywoodi sztárok és a társasági élet alakjai is felbukkannak képein.
Jellegzetes stílusa szinte az Art Deco jelképévé vált, nem véletlen, hogy a művésznő alkotásai gyakran szerepelnek a két világháború között játszódó filmekben és sorozatokban.
A David Suche főszereplésével készült Poirot-adaptációban is gyakran felbukkannak Lempicka-festmények az arisztokraták nappalijainak vagy gyártulajdonosok tárgyalóinak falán.
A festő egy befolyásos lengyel ügyvédhez ment feleségül, akivel Szentpétervárra költöztek, majd Párizsba. Łempicka a francia fővárosban festészetet tanult. Stílusa a kubizmus letisztult változata, amely a neoklasszicizmussal keveredett. Nagy hatással volt művészetére Jean-Dominique Ingres munkássága. A két háború között a párizsi társasági és művészeti élet aktív szereplője volt. 1928-ban Raoul Kuffner báró szeretője lett, aki felesége 1933-ban bekövetkezett halála után egy évvel feleségül is vette a festőnőt.
Ekkor kapta a sajtóban a "baroness ecsettel" - becenevet.
A második világháború kitörésekor, 1939-ben férjével Amerikába költöztek. Itt hírességek portéit festette, de csendéleteket is készített, sőt, a hatvanas években néhány absztrakt festménnyel is próbálkozott. A háború után a stílusa kiment a divatból, csupán az 1960-as évek második felében fedezték fel újra, amikor az Art Deco ismét divatossá vált. 1974-ben Mexikóba költözött, itt hunyt el 1980-ban. Hamvait, kérésének megfelelően a Popocatépetl felett szórták szét.
A februári 5-i aukció tételei között szerepel Alberto Giacometti svájci születésű szobrász Trois hommes qui marchent (Grand plateau) - Három sétáló férfi (nagy talapzat) című alkotása, amelynek leütési árát ugyancsak 12 millió fontra becsülik, valamint George Grosz német képzőművész Gefährliche Strasse (Veszélyes utca) című festménye, amely várhatóan 6,5 millió fontért cserél majd gazdát.
Három Picasso-csendéletre is licitálhatnak az érdeklődők: a La cafetiere (A kávéskanna) című mű a becslések szerint 1-1,5 millió fontért, a virágcserepet ábrázoló Interieur au pot de fleurs című alkotás 7-10 millió fontért, míg a Nature morte au chien című kutyás csendélet 4-6 millió fontért találhat új gazdára.